Η Prometheus Eco Racing πρεσβευτής της ηλεκτροκίνησης – Eco Fest 2020

Για άλλη μια φορά η Prometheus Eco Racing βρέθηκε στον πυρήνα της καινοτομίας και της εξέλιξης! Η ομάδα μας έδωσε το παρόν στην πρόσφατη έκθεση Eco Fest 2020, η οποία διοργανώθηκε υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων, στην Τεχνόπολη, το τριήμερο 18-19 και 20 Ιανουαρίου. Στη μεγάλη αυτή διοργάνωση, αφιερωμένη στην ηλεκτροκίνηση και την πράσινη ανάπτυξη, μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε και να κάνουμε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις, με πολίτες όλων των ηλικιών. Παιδιά και γονείς, έφηβοι, φοιτητές, εργαζόμενοι, άλλοι σχετικοί με το αντικείμενο και άλλοι…υποκινούμενοι από το ενδιαφέρον τους να μάθουν περισσότερα για αυτό το μικρό κόκκινο όχημα που τους τράβηξε την προσοχή, μας πλησίασαν, συνομίλησαν και φωτογραφήθηκαν μαζί μας. Φυσικά μας τίμησαν με την επίσκεψή τους κυβερνητικοί εκπρόσωποι και μεγάλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε σχετικούς χώρους.

Μας δόθηκε έτσι η ευκαιρία, να μυήσουμε το ευρύ κοινό στη φιλοσοφία της αειφορίας και στον συναρπαστικό κόσμο της ηλεκτροκίνησης, μέσω από τη γνωριμία με τη δράση μας και τη δική μας οπτική γωνία για τις καινοτομίες που επιτυγχάνονται στο χώρο. Σε αυτό το πλαίσιο, παραχωρήσαμε συνεντεύξεις σε πρακτορεία ειδήσεων και τηλεοπτικούς σταθμούς. Το ενδιαφέρον που υπήρξε για την ομάδα και τη δράση της ήταν εντυπωσιακό και είναι ενδεικτικό του θαυμασμού που εκδηλώνει το κοινωνικό σύνολο προς τέτοιου είδους πρωτοβουλίες φοιτητών της Ελλάδας!

Ευχαριστούμε, λοιπόν, θερμά τη διοργάνωση για την πρόσκλησή της και αναμένουμε την επόμενή μας συνάντηση.