Στην τελετή έναρξης του ευρωπαϊκού διαγωνισμού μηχανικής EBEC στο ΕΜΠ

Στις 13 Δεκεμβρίου του 2019 παρευρεθήκαμε στο opening του διαγωνισμού μηχανικής EBEC Athens που διοργάνωσε το BEST Athens και ήταν απλά υπέροχο! Δεκάδες φοιτητές από όλες της σχολές του ΕΜΠ ήταν εκεί και είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και να τους παρουσιάσουμε την ομάδα μας και τη δουλειά μας.

Φυσικά, από μια τέτοια εκδήλωση δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι φοιτητικές ομάδες EUROAVIA Athens, Chemecon, EESTEC LC Athens, IEEE NTUA Student Branch και η Σκακιστική Ομάδα ΕΜΠ Le Roi! Ο EBEC (European BEST Engineering Competition), είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός μηχανικής στην Ευρώπη και διεξάγεται από φοιτητές, για φοιτητές. Ομάδες των τεσσάρων ατόμων, που αποτελούνται από φοιτητές τεχνολογικών επιστημών, ασχέτως του έτους φοίτησής τους, καλούνται να λύσουν ένα πρόβλημα μηχανικής φύσης, στις 3 φάσεις του διαγωνισμού. Στην ομάδα που δίνει την πιο αποτελεσματική αλλά και δημιουργική λύση απονέμεται ο τίτλος “BEST Engineers of Europe”.