Διεθνής Πρωτιά της Prometheus Eco Racing στο Shell Eco-marathon QUIZ

Η ομάδα μας, η οποία φέτος θα συμμετέχει για 13η φορά στον διαγωνισμό Shell Eco Marathon και θα παρουσιάσει εκ νέου το δικό της καινοτόμο ηλεκτροκίνητο όχημα υψηλής απόδοσης, κλήθηκε να διαγωνιστεί με την νέα της σύνθεση  στον πρώτο SEM Bonus Quiz που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2021 από την Shell.  Στο Quiz εξετάστηκαν πέντε γνωστικές ενότητες αναφορικά με την ιστορία, τις συμμετέχουσες ομάδες και τους κανόνες υπό τους οποίους υφίσταται ο εν λόγω διαγωνισμός, καθώς και γενικότερες γνώσεις σχετικά με την μηχανοκίνηση και την ηλεκτροκίνηση.  Κάθε ερώτηση έπρεπε να απαντηθεί μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, ενώ στο Quiz συμμετείχαν φοιτητικές ομάδες από όλο τον κόσμο οι οποίες χωρίζονταν ανά Ευρώπη και Αφρική, Αμερική και Ασία. Προφανώς, η Prometheus Eco Racing κατατάχθηκε στην ευρύτερη περιοχή της Ευρώπης – Αφρικής, με τον ανταγωνισμό να είναι πολύ αυξημένος.

Εικόνα1

Η ομάδα μας, έπειτα από κατάλληλη οργάνωση και προετοιμασία λόγω τόσο της ιδιαιτερότητας των συνθηκών πραγματοποίησης όσο και του ελάχιστου δοθέντος χρόνου προς απάντηση στις ερωτήσεις, κατόρθωσε για άλλη μια φορά να διακριθεί λαμβάνοντας την πρώτη θέση και την μέγιστη βαθμολογία μεταξύ των υπόλοιπων κορυφαίων πανεπιστημιακών ομάδων και διαγωνιζόμενων.

Είμαστε πολύ υπερήφανοι όχι μόνο για τη νίκη της ομάδας, αλλά κυρίως για την θέληση, την πειθαρχία, την συστηματική μελέτη και τον συνεχή αγώνα των μελών για ανάδειξη, ακόμα και σε τόσο περίεργες εποχές και συνθήκες λόγω των μέτρων που έχουν ληφθεί παγκοσμίως για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού και τα οποία δυσχεραίνουν οποιαδήποτε διαπροσωπική επαφή. Η νίκη μας αυτή μας δίνει δύναμη και κουράγιο ενώπιον του αγώνα για την δημιουργία και την ενίσχυση του «Πυρφόρου», του πρωτότυπου οχήματος υψηλής ενεργειακής απόδοσης.

Προσφέρουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες, καθώς ανυπομονούμε να τους συναντήσουμε για άλλη μια φορά από κοντά στον Shell Eco Marathon, όπου όλοι μαζί θα παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα των συλλογικών μας προσπαθειών για ένα μικρότερο περιβαλλοντικό αποτύπωμα.

Prometheus Eco Racing NTUA Team

Μιχαέλα Σαρρή, Σάββας Μαϊόπουλος